Hamisa Mobetto´s string of lies exposed after denying being a husband-snatcher: Unajifanya huwezi kugombania mwanaume nani hakujui?

June 14, 2019 at 13:47
Hamisa Mobetto´s string of lies exposed after denying being a husband-snatcher: Unajifanya huwezi kugombania mwanaume nani hakujui?

Tanzanian video vixen-cum-singer, Hamisa Mobetto has been told off by fans for denying allegations that she is actually a renowned husband-snatcher.

Early this year, she was trapped in a love triangle involving a lady by the name, Tahiya, and her baby daddy, who Hamisa had allegedly snatched.

download latest music   
Loading...

The socialite came out to refute the claims before Tahiya busted her with the man, in a hotel room, in Zanzibar.

However, to clear the air on the trending issue, Hamisa got invited for an interview with Cloud FM revealing:

When I met him, he did not tell me he was dating, he only said that he had a woman he had a child with but they separated and they only raise their child together.

What came out is that ´her man´ told her he had a baby mama whom they had split with but failed to inform Hamisa about their co-parenting story.

Additionally, in reference to Tahiya´s saga of busting the two, Hamisa articulates:

I travelled to Zanzibar and the guy insisted on coming with me.

We flew there, booked a hotel and spend time there.

We took pictures and shared them on social media because I knew he was the one.

At night a lady called me telling me that I was dating her man.

This was Tahiya, she even shared pictures of her with the guy.

She later came to the hotel and caused chaos and I had to involve the management to keep her out.

Twisted

However, the sultry singer spoke to Wasafi FM on the 12th of June but with an entire twist on the whole story.

First, she claimed the guy had never told her about any woman in his life neither had she spoken to Tahiya before the entire saga.

To top it all up, the commercial model stated that the hotel drama actually started on her way to breakfast.

While she had previously stated that the drama actually started when Tahiya called her in the night.

Comeback

Fans are not buying her stories and are firing back at her for not being hands on on the entire saga.

Allegations she is now facing from the masses is that of being an outright liar.

Huyu demu muongoooooooo… Htriii faya eti huwezi kugombania mwanaume.. 😀😀😀

😀😀😀we hamisa ww Mungu anakuzoom ujue 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂🤣🤣

 

Hamjui simon msuva 😆😆😆🙌🏿🙌🏿🙌🏿🙌🏿😁dah!!

 

Muongo sana hamisa ndo mana mimi simupendagi

 

Mm nampendaga Hamisa Ila hapo kaongopa😅😅😅😅😅-anadanganya sana

 

Hamisa wewe una machavu mabaya

 

Mhumm hamisa sio kweli tu pe ukweli

 

Ubongo wako wa kutunga uongo unachelewa sana kutunga acha umala we dada

 

We umezoea kudandia mausiano ya watu wenzake wanateseka yeye anakula hata nao acha ushenzi

 

Katika wadada wa bongo wenye wakifanyiwa enterviw niwaongo hamisa no 1😂😂😂

Re-explained

It gets thicker after a fan who claims to have been closely following Hamisa´s interviews slams her:

Tatizo la hamisa si mkweli ukiwa star unatakiwa kuwa mkweli sio muongomuongo unakiri kila kitu kama ulikuwa mwizi unasema ndio nilikuwa naiba sasa hivi siibi tena

jifunzeni kwa nandy mbona alifunguka vizuri sana kuhusu ruge?

uwe nakumbukumbu ulihojiwa na deogratius kitama kuhusu mahusiano ukasema sasa hivi nina mtu nampenda ni handsome na anaupendo

kenya kwenye lile kongamano lako baada ya kukosana na nasibu ulihojiwa ukasema nasibu hajielewi blablaa nyingi sasa kimenuka kwa alex

unajifanya huwezi kugombania mwanaumme nani hakujui unapenda kuliza wanawake wenzako ndio udhaifu mkubwa ulionao

kiri tu nilikuwa hivi lakini sasa hivi siko hivi tena tutakuelewa ndio utakubalika zaidi lakini uongouongo hautakusadia sana

ningekuwa wewe leo interview ingekiki kweli ningewaomba msamaha wanawake wote ninliowatenda kama zari,

yule dada aliyezaa na alex mwenye mimba sasa kujifanya mwema wakati kuna watu wanamafundo rohoni sio sawa

cheki comments utanielewa hukuwa unamwita wema dada kumbe unagongwa na nasibu?

nyoosha maelezo usipindishe unakutana na mwanaume siku moja unamkubali kweli?

Huyo unayesema ni rafiki yake bella mkongo ndio danga lako usikatae bella anakukuwadia hata marekani alikuwa sponsor wa ile vidio na dubai juzi mlikuwa nae bisha?

ni mkongomani bela anahela gani ya kukodi yale magar?

ukiona wema kapita mahali na wewe unakwenda sisi tunapenda tu umekuwa unajitambua unafight sana na maisha

mshukuru nasibu kukusimanga mchawi umezinduka unachapa kazi hongera kwa hilo ukweli utakuweka huru zaidi

Husband snatcher

And after claiming she can´t fight for a man, fans get back at her expressing:

Uwez kugombania mwanaume? Mbna Diamond ulimwendea kwa mganga au iyo inakaaje sio kugombania?

 

Yan kadada kaongo aka loooh ujawaha gombea mwanaume wewe mfyuuuuuu 😏

 

Pugi muongo jaman 😂😂😂😂😂😂😂😂halafu kwanini ulimroga mondi kisa akuoe halafu.

unadanganya watu hugombanii mwanaume daah wee kiboko

huna hata haya kazi muchukua mabwana wa wenzio 🤣🤣🤣🤣

 

we malaya wa kuharibu mapenzi ya watu

 

Ww ni mwanamke ni mama, na sio mscha wa miaka 18 ,19 ,20 mpaka 25 unapo amuamua kuwa kwenye mahusiano ni lazima uwe mwangalifu in maana ww ni ku hit and run.

Ndio tabia yako Hamisa inabidi ukuwe sasa jamani

Loading…

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


in Entertainment, Videos