Download More Music

“Mtoto wa Mobetto pia ni wetu” Diamond’s biological father warns his ex wife Sanura against favoring Zari

January 05, 2018 at 08:08
"Mtoto wa Mobetto pia ni wetu" Diamond's biological father warns his ex wife Sanura against favoring Zari

Everybody in Diamond’s family just love drama. The singer’s biological father Abdul Juma has also been drawn in the family wrangle.

Diamond’s family is in a serious mess thanks to Hamisa Mobetto and Zari. The two baby mamas have involved other members of their families in their beef.

Hamisa Mobetto’s mom Shuffa Latigunga recently took a swipe at Diamond’s mother Sanura Sandra. The unending drama has now drawn the attention of Abdul Juma.

Stop favoring Zari

Abdul Juma

Mzee Abdul has asked his ex wife to stop taking sides in Zari and Hamisa’s beef. Sanura recently ganged up with Zari to attack Hamisa Mobetto.

Diamond’s biological dad asks Sanura to be wise. He says Sanura ought to advise Zari and Mobetto because both ladies have children with their son.

“Namwambia mama Esma awe na busara, yeye ni mzazi, tabia yake ya kuchagua upande na kuendeleza vijembe siyo nzuri kwani anajua wazi kuwa mtoto wa Mobeto pia ni wetu, siyo vizuri, yeye kama mzazi angewashauri nina uhakika wangemsikiliza lakini nashangaa amechagua upande mmoja wa Zari,” said Mzee Abdul.

Sanura Sandra

Equal rights

Mzee Abdul further says that both Zari and Hamisa Mobetto have equal rights. He further says that the two can both get married to Diamond because Islam allows so.

Diamond’s dad also urges Zari and Mobetto to stop their fight on social media. Mzee Abdul says he is deeply offended by the words they keep on throwing at each other online.

Hamisa Mobetto

“Ninawasihi hawa wanawake waache malumbano katika mitandao ya kijamii, kwa sababu kila mmoja amezaa hivyo wote wana nafasi na haki sawa kwa vile hakuna aliyeolewa hadi sasa.

“Maneno wanayotoleana mitandaoni ni mabaya na yananichukiza mno, sasa naomba niwaase vijana wangu waache mara moja kwani wote wana haki sawa, mwanangu bado hajaoa na huenda mmoja wao akaolewa lakini na mwingine akapewa heshima yake kama mzazi, lakini pia bado wote wawili wanaweza kuolewa kwa vile imani ya dini ya mwanangu inaruhusu.

Diamond and Zari

“Unajua wasichokijua ni kuanika siri zao mitandaoni wanajiabisha na kutukanana vile wanajiabisha, kwetu sisi wazazi tunaonekana hatuna busara kuendelea kunyamazia ugomvi huo, mimi ninachoweza kusema ni kuwaomba wanyamaze, kila mmoja afanye mambo yake, atakayeendelea kulumbana na mwenzake ndiye ataonekana ana matatizo, lakini atakayekaa kimya, huyo ndiye atakuwa mwanamke wa kuoa,” Mzee Abdul told Global Publishers.

 

 

 

 

Loading…

Share

Comments

  1. Zuberi Hamadi : January 5, 2018 at 10:34 am

    I wonder why Diamond treats him coldly,the mum must have poisoned him

  2. The father is right,when the kids grow they will find all this madness

  3. Its just sad to see families live like this

  4. This man is wise,i like how he keeps calm

  5. Diamonds mother is like a spoiled brat,she is competing for fame

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


in News