Download More Music

“I need something bigger” Bahati sneers at Groove Awards after he failed to secure a single nomination slot

May 04, 2017 at 13:43
“I need something bigger” Bahati sneers at Groove Awards after he failed to secure a single nomination slot

Willy Paul and Bahati have dropped the dopest songs this year – ‘I Do’ and ‘Nikumbushe’. But even so, the two gospel singers have failed to secure a single nomination slot in Groove Awards 2017.

Willy Paul expressed his disappointment with Groove Awards by walking out of the nominations gala and later taking a swipe at organizers

Also read: Willy Paul loses his cool and attacks event organizers after Groove Awards 2017 snubbed Bahati and him

Willy Paul and Bahati reconciled at Groove Nomination Party 2015

Bahati acted more maturely when he found out that Groove Awards had given him the cold shoulder. Speaking to Mzazi Willy Tuva on Radio Citizen on May 3rd, Bahati explained that he had won Groove Awards one too many times that he now looking forward to win other coveted awards like BET and MTV awards.

“Wajua Msanii akibarikiwa kabla u break out kuna changamoto, ila mimi sichukulii kama changamoto una give thanks for everything, sababu ina maanisha mungu anakutoa kwa Nini fulani anakupeleka kwa nini kubwa zaidi, sababu mimi kama mimi nafkiri nimeshinda groove enough time, nimeshinda song of the year, video of the year, collabo of the year, male artiste, kwa ivyo sahu nafeel na na need growth, nahitaji something bigger sikuwa last year na siku expect kurudi, kitu kubwa ambayo tunafaa kusubiri ni BAHATI aletee BET ama MTV” BAHATI alimalizia kwa kuwa shukuru Groove Awards kwa kumpa support na pia kusistiza kuwa hawajokosana na waandaji wa tuzo hizo,” Bahati told Mzazi Willy Tuva.

Bahati when he won Groove Award in 2015

 

Share

in News