Download More Music

Otile Brown takes a swipe at Vera Sidika after she claimed he’s behind news her parlor is dead 

January 09, 2019 at 08:41
Otile Brown takes a swipe at Vera Sidika after she claimed he's behind news her parlor is dead 

It seems singer Otile Brown and Vera Sidika are back at it again.

While Vera was away, rumors started flying that her new palour Vera Sidika Palour was dead and that she has even fired all her employees.

Otile had first hinted that the new business was struggling, badly, and that Sidika shouldn’t be living so flamboyant but focusing on it.

Download More Music   
Loading...

Now that Sidika is back, she has addressed the rumors that her business is dead saying that she was told one of her ex was spreading the rumors. We believe she was talking about Otile Brown.

Still opened

“I was told that some ex was spreading these rumors. They wish. NEVER closed at all. Only on Christmas Day. People like it when they see you fall. So even when you ain’t falling they’ll force others to believe you have,” said Vera in response to a comment by a fan.

It seems Otile got wind of this and fired a long post saying that some people( probably Vera) are praying for his downfall and talking ill about him in different chat groups.

He said that he has never prayed for anyone’s downfall and he’ll never do so in the future.

“Tofauti yangu na wewe ni kua unaniombea mabaya na kunisema vibaya kila kutwa kwenye group yenu ya WhatsApp wakati mimi mtulivu sana .. unapowashawishi watu kua mimi nimbaya kitabia ata kimaisha wakati sivyo ,watu wanakuchamba wewe kua vipi uka wai kua kwenye mapenzi na mtu kama mimi,” he said. 

Read the full post below:

View this post on Instagram

Kuna watu watadanganya ili kutengeza urafiki .. unanijua sinaga roho mbaya ..nishakosana na kuchukiana na watu ila sijawai mtakia mtu afeli kwenye maisha mana huo ni ushetani unapomuombea mtu asipate ata kula .. sikufunzwa ivo kabisa… Tofauti yangu na wewe ni kua unaniombea mabaya na kunisema vibaya kila kutwa kwenye group yenu ya WhatsApp wakati mimi mtulivu sana .. unapowashawishi watu kua mimi nimbaya kitabia ata kimaisha wakati sivyo ,watu wanakuchamba wewe kua vipi uka wai kua kwenye mapenzi na mtu kama mimi..kwa hivyo ata wewe thamani yako pia inashuka..usiishi kufuraisha watu hautawai enjoy maisha wala kua na furaha mana hao wanaishi maisha yao wakati wewe unajitahidi kua furahisha , ndio mana nimenyamaza na mengi ambayo yana nichoma moyoni na ningependa kuya sema nakujitetea ila najikaza mana ni baraka unapomfichia mtu uchi wake kwa hivyo ni heri nimpendeze Mwenyez Mungu kuliko Instagram.. Maisha yenyewe mafupi,kama hatupendani basi tusikwazane na kusemana kila kutwa kila mtu afate lake na maisha yaendelee .. #BadMan #wegotnothingbutlove

A post shared by BAD MAN SHIVO (@otilebrown) on

Loading…

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


in Entertainment