Download More Music

“Mimi nikiongea kitu kidogo huwa nashikwa” Moses Kuria questions why NCIC hasn’t yet arrested Narok Senator Ledama Ole Kina

October 03, 2018 at 09:14
"Mimi nikiongea kitu kidogo huwa nashikwa" Moses Kuria questions why NCIC hasn't yet arrested Narok Senator Ledama Ole Kina

The ongoing skirmishes in Njoro, Molo and Olposimoru have partly been blamed on inflammatory remarks made by local politicians.

Narok Senator Ledama Ole Kina raised eyebrows when he fueled the recent clashes by inciting the Maasai community against the Kipsigis tribe.

On Monday ole Kina appeared before the county security committee to record statements over claims of inciting tribal clashes in Mau forest.

No arrest, why?
Narok Senator Ledama Ole Kina

Narok Senator Ledama Ole Kina

Moses Kuria wonders why National Cohesion and Integration Commission (NCIC) hasn’t arrested the Narok senator yet. The Gatundu South MP says NCIC is usually quick to arrest him and lock him in police cells for days whenever he makes inflammatory remarks.

“Na wale watu wanaitwa NCIC, jana ati wanamwandikia barua ya mapenzi Seneta wa huko Narok, mimi nikisema hata kitu kidogo nashikwa nawekwa Pangani. Yeye anaambiwa tafadhali wacha kuongea namna hiyo, mbona mimi sibembelezagwi? Mimi nikiongea kitu kidogo huwa nashikwa lakini Seneta wa Narok Ledama alitumiwa barua za kimapenzi, ati wacha kufanya hivi baba yetu, kijana yetu. Kwa nini yeye hashikwi anaandikiwa barua, kwani ni principal wa shule anamwandikia mtoto?” Moses Kuria ranted.

 

 

 

 

 

Share

in News