Download More Music

Nyota Ndogo Advices Kenyan Artists To Embrace Starting Businesses As Side Hustles

October 14, 2021 at 13:03
Nyota Ndogo Advices Kenyan Artists To Embrace Starting Businesses As Side Hustles

While most artists are earning handsomely and making a decent living from their music, some are struggling to keep up with it; especially after the COVID-19 p******c that struck unexpectedly.

For some entertainers like popular actor Omosh and his wife, luck befell them and generous Kenyans saved them from poverty.

Omosh Kizangila opens up on his relationship with his sister Naomi Kamau over alcohol addiction

Omosh-Google

Coast-based musician Nyota Ndogo has admonished Kenyan artists to avoid such incidences by having their own side hustle businesses.

Nyota Ndogo’s advice comes barely a day after musical artist Visita’s story made rounds on social media of him being broke and living in the streets.

According to Visita things haven’t been easy as he was kicked out of his house; after failing to pay rent for 5 months; a move that left his wife and kids out in the streets.

Taking to her Instagram to share her advise and experience in business, Nyota Ndogo wrote;
”TUVUE AIBU TUFANYE KAZI. Ninacho kuomba MUNGU siku zote ni afya nzuri… Sishindwi hata kuuza makaa mlangoni kwangu bora napata wateja. Kila siku mimi naongeaga na wasanii wenzangu hapa kwa mtandao tujitumeni kwa kazi zengine mziki fanya lakini tue na kazi ya pembeni kwanza mziki wa Sasa haukai Sana mashkioni mwawatu miezi sita mwaka nyimbo imesahaulika so ikitokea umepata hit song hata moja jamani tujipangeni na biashara ujenzi maana saizi wasanii ni wengi Sana ukitoka wewe anakuja mwengine yani wakati upo juu jipange.
Hawa watu wanaokufata ukiwa juu wanakufata kwakua upo na pesa za kuwapa na kuwanunulia pombe ukiushiwa na wao wanasema kwenda kwa aliejuu kwa Sasa. Tutasema mziki haulipi lakini unalipa vizuri Sana na wewe mwenyewe ujiongezi. Kufungua hoteli mimi nilisemwa na kukejiliwa na watu walio kwenye senta yangu Habari nilizipata majina nikapewa. Inachekesha Sana aliendikwa kazi anamcheka aliejiandika kazi. But am happy Kua na endelea vizuri mashabiki wananisapoti Kenya nzima…”

 

Loading…

Share

in News